Nie można dziś myśleć o sprawnej pracy w biurze z jednoczesnym pominięciem drukarki.
Urządzenia te pozwalają na uzyskanie umowy gotowej do podpisania, rachunku lub faktury, która można umieścić w dokumentacji biurowej. Są więc niezastąpione. Rodzina drukarek obejmuje zarówno urządzenia atramentowe jak i laserowe. Chociaż obecnie coraz popularniejsze staja się te drugie, historia wydruku zaczęła się od drukarek atramentowych I z tego względu poświęćmy im nieco więcej miejsca. Drukarka atramentowa, jak nazwa wskazuje, wykorzystuje do wydruku materiałów formę atramentu ? pigmentowy albo rozpuszczalnikowy tusz. Sam proces drukowania polega na wystrzeliwaniu mikroskopijnych kropel środka barwiącego poprzez niewielkie otwory – dysze. Znajdują się one w głowicy drukarki przesuwającej się nad zadrukowanym elementem.
W taki sposób rozpoczęto drukowanie od około roku 1976 – z tego okresu pochodzą informacje o tego typu formie zadruku. Dopiero jednak koniec lat 80. przyniósł popularność drukarkom atramentowym. W tym to roku powstała pierwsza drukarka znanej z produkcji urządzeń cyfrowych firmy Hewlett Packard drukarka z serii DeskJet. Mimo że dzisiejsze drukarki przeszły wiele usprawnień w stosunku do tego, co oferował druk w latach 80. firma Hewlett Packard, jednak ogólna zasada działania pozostała niezmienna.
Dziś, przy pomocy urządzenia z systemem operacyjnym Android, iOS czy Windows Phone, mając dostęp do WiFi można swobodnie drukować z telefonu. Wystarczy pobrać stosowną aplikację. Z tych najprostszych można korzystać za darmo. Bardziej zaawansowane bywają płatne ( zobacz więcej na x-gsm.eu ). Drukowanie za pomocą telefonu jest możliwe po wcześniejszym pobraniu i zainstalowaniu aplikacji kompatybilnej z naszym urządzeniem mobilnym, systemem operacyjnym oraz drukarką.