Producenci tonerów stosują różne metody zabezpieczenia swoich produktów przed używaniem zamienników. Najczęstsze metody to:
- Użycie specjalnych chipów. Chipy te są umieszczone w tonerach oryginalnych i umożliwiają komunikację z drukarką. Drukarka rozpoznaje chipy oryginalnych tonerów i umożliwia ich prawidłowe działanie. Zamienniki często nie posiadają chipów lub posiadają chipy niekompatybilne z drukarką. W takim przypadku drukarka może odmówić działania lub wydrukować dokumenty o słabej jakości.
- Użycie specjalnych wkładów. Wkłady oryginalne są zaprojektowane tak, aby pasowały tylko do danego modelu drukarki. Zamienne wkłady często nie pasują do drukarek oryginalnych. W takim przypadku drukarka może odmówić działania lub wydrukować dokumenty o słabej jakości.
- Użycie specjalnych materiałów. Tonery oryginalne są wykonane z materiałów o wysokiej jakości. Zamienne tonery często są wykonane z materiałów o niższej jakości. W takim przypadku toner może się szybko zużyć lub może powodować problemy z drukowaniem.
Oprócz tych metod producenci tonerów stosują również inne, mniej popularne metody, takie jak:
- Użycie specjalnego oprogramowania. Oprogramowanie to może blokować działanie zamienników lub powodować, że drukarki drukują dokumenty o słabej jakości.
- Użycie specjalnych kodów. Kody te są umieszczane na tonerach oryginalnych i umożliwiają ich identyfikację. Drukarka może rozpoznać kody oryginalnych tonerów i umożliwiać ich prawidłowe działanie. Zamienniki często nie posiadają kodów lub posiadają kody niekompatybilne z drukarką. W takim przypadku drukarka może odmówić działania lub wydrukować dokumenty o słabej jakości.
Metody zabezpieczenia tonerów przed używaniem zamienników są często krytykowane przez użytkowników. Uważają oni, że producenci tonerów wykorzystują te metody, aby zmusić użytkowników do kupowania tonerów oryginalnych, które są droższe niż zamienniki.
Wbrew pozorom, zamienniki tonerów nie muszą być gorszej jakości niż tonery oryginalne. Na rynku dostępnych jest wiele wysokiej jakości zamienników, które zapewniają taki sam poziom jakości druku jak tonery oryginalne.
Co prawo UE mówi o używaniu zamienników tonerów?
Prawo UE nie zabrania używania zamienników tonerów. Wręcz przeciwnie, dyrektywa 2009/125/WE w sprawie efektywności energetycznej uznaje, że zamienniki tonerów mogą przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej.
Dyrektywa ta wymaga, aby producenci drukarek umożliwili użytkownikom korzystanie z zamienników tonerów, które spełniają określone wymagania techniczne. Wymagania te dotyczą przede wszystkim kompatybilności zamienników z drukarkami oraz bezpieczeństwa ich użytkowania.
W 2021 roku Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie (UE) 2021/2127 w sprawie kompatybilności produktów w ramach rynku wewnętrznego. Rozporządzenie to ma na celu ułatwienie użytkownikom dostępu do zamienników tonerów i innych produktów kompatybilnych.
Rozporządzenie to wymaga od producentów drukarek, aby:
- umożliwili użytkownikom korzystanie z zamienników tonerów, które spełniają określone wymagania techniczne;
- zapewnili dostęp do informacji o kompatybilności tonerów z ich drukarkami;
- nie stosowali metod blokowania działania zamienników.
Rozporządzenie to ma zostać wdrożone do krajowego porządku prawnego państw członkowskich UE do 2 sierpnia 2023 roku.
Oznacza to, że wkrótce producenci drukarek będą musieli ułatwić użytkownikom korzystanie z zamienników tonerów.